UVOD
Analiza gibanja človeškega telesa pomeni vrednotenje človeškega gibanja v oziru telesne biomehanike z zbiranjem in interpretacijo podatkov o mehaniki mišično-skeletnega sistema med izvajanjem gibalne aktivnosti (1). Za opravljanje te se raziskovalci na področju poslužujejo različnih metod kot je opazovanje, goniometirja, kinetične in kinematične meritve ipd. Goniometrija je najbolj pogosto uporabljena tehnika za merjenje gibljivosti sklepov, ki se izvaja že od leta 1920. Meritve se izvajajo s pomočjo naprave, ki jo imenujemo goniometer ali kotomer in prikazuje sklepno gibljivost v stopinjah. Ti rezultati omogočajo osnovo za postavljanje ciljev obravnave, oceno izboljšanja/poslabšanja, spremembe obravnave, motivacijo preiskovanca, raziskave učinkov posameznih terapevtskih metod oziroma tehnik in svetovanje ter izdelavo ortoz/protez in ortopedskih pripomočkov (2). Tudi analiza mirne pokončne drže je pomemben del analize gibanja človeškega telesa. Ta analiza je poznana od prve polovice 19. stoletja in se opravlja z uporabo plošč za merjenje sil na podlago. Stabilometrija je kinetična preiskava, saj nas zanimajo sile, ki delujejo na telo med gibanjem (3). Po drugi strani kinematične meritve omogočajo vrednotenje gibanja posameznih telesnih segmentov in odnosov med njimi (2). Z razvojem pametnih telefonov je izvedba prav kinematičnih meritev postala bolj dostopna, saj se hitro razvijajo različne mobilne aplikacije, ki omogočajo obdelavo video posnetkov in na podlagi teh tudi izvedbo meritev kotov v sklepih. Mobilne aplikacije se razlikujejo glede na operacijski sistem. Poznamo dva, to sta Android in iOS. Vsak izmed njiju podpira določene vrste programov oziroma aplikacij, ki se med seboj razlikujejo. V nadaljevanju smo zbrali nekaj najbolj funkcionalno uporabnih aplikacij, ki omogočajo analizo gibanja.
OPERACIJSKI SISTEM iOS
V spletni trgovini AppStore, operacijskega sistema iOS, najdemo velik nabor različnih aplikacij za analizo gibanja. Poleg plačljivih aplikacij je moč zaslediti kar nekaj dobrih brezplačnih aplikacij, za uporabo katerih ni potrebna niti registracija. Na voljo so aplikacije, ki bodisi merijo samo kote bodisi omogočajo zajem samo počasnih posnetkov hoje, kot tudi tiste, ki omogočajo oboje. Za analizo gibanja je pomembno, da nam aplikacija najprej omogoča spremembo hitrosti posnetka in nato meritev kotov v sklepih na samem posnetku oziroma sliki. Lahko pa se odločimo, da to opravimo z uporabo različnih aplikacij.
Za merjenje kotov na slikah so na voljo naslednje aplikacije.
Angles in photo
Aplikacija omogoča merjenje kotov na fotografijah, ki jih uvozimo neposredno iz svoje galerije ali pa fotografijo zajamemo z uporabo aplikacije. Kot na fotografiji izmerimo tako, da s klikom označimo tri referenčne točke. Ocena AppStore: 1,6/5.
Prednosti: pregleden kot; internetna povezava ni potrebna; povečanje oz. približanje slike.
Slabosti: slika se zelo poveča, kar onemogoča risanje na originalni velikosti slike; točke, ki jih izberemo, ne moremo premikati, lahko samo ponovno izberemo vse tri nove točke; izvoz slike ni omogočen.
Photo Protractor
Ta aplikacija deluje na podoben način kot predhodna. Sliko lahko prav tako uvozimo iz galerije slik ali pa jo zajamemo s pomočjo aplikacije. Glavna razlika v primerjavi s prejšnjo aplikacijo je ta, da nam slika ostane v originalni velikosti poleg tega pa nam poda kot tudi v radianih. Ocena AppStore: 4,3/5.
Prednosti: izmerjen kot nam pokaže v stopinjah in radianih; velikost slike ostane nespremenjena; ne potrebujemo internetne povezave.
Slabosti: središča merjenega kota ne moremo premikati, ampak moramo prestaviti celotno sliko; slabša preglednost.
Pri analizi gibanja poogosto analizo izvajamo na podlagi posnetkov, zato je pomembno, da si izberemo aplikacije, ki nam omogočajo hitro in učinkovito delo. To so torej aplikacije, ki nudijo pretvorbo posnetka v počasni način in hkrati omogočajo risanje kotov. Kot najbolj uporabne so se izkazale naslednje.
Hudl technique
Aplikacija je namenjena analizi različnih športnih aktivnosti kot tudi same hoje. Aplikacija omogoča spreminjanje hitrosti posnetka, risanje kotov in drugih oblik, dodajanje glasovnih komentarjev in združevanje posnetkov. Vse naštete nastavitve so dostopne v brezplačni različici, kar verjetno razloži visoko oceno v spletni trgovini AppStore, ki znaša 4,5/5.
Leva slika prikazuje istočasno predvajanje dveh posnetkov, ki se med seboj prekrivata, na desni sliki pa vidimo možnost istočasnega predvajanja posnetkov enega nad drugim.
Prednosti: hkrati lahko predvajamo dva video posnetka in jih med seboj primerjamo (eden nad drugim ali pa tako, da se med seboj prekrivata – analiza odstopanj gibalnega vzorca); tri stopnje upočasnitve posnetkov; izbira med različnimi športi za analizo; zajem avdio posnetkov ob predvajanju posnetka gibanja; natančno določanje kotov, katerih linije lahko naknadno popravljamo; risanje različnih oblik; dodajanje opombe pod videoposnetek; omogočen dostop do vseh podrobnosti z možnostjo približevanja videoposnetkov.
CMV Free
Aplikacija je prvotno namenjena analizi videoposnetka, saj nam omogoča, da spremenimo hitrost le tega, predvsem ima na voljo hitrejše načine. Na voljo pa ima tudi zajem ali uvoz fotografije, na kateri lahko merimo kote ali rišemo razne druge oblike. Iz vidika analize gibanja je ta aplikacija zelo uporabna za analizo fotografij, saj omogoča natančno in pregledno risanje kotov. Ocena AppStore: 4,1/5.
Prednosti: natančno (10 ms) premikanje posnetka naprej ali nazaj; velika povečava; pregledno prikazan kot; omogoča risanje tudi drugih oblik; urejanje videoposnetka (obračanje, rezanje);
obdelava fotografij.
Slabost: samo ena stopnja počasnega posnetka; ni omogočeno premikanje izbranih točk pri analizi kotov.
Leva slika prikazuje posnetek uvožen v aplikacijo v originalni velikosti, slednja pa povečano sliko oz. posnetek.
OPERACIJSKI SISTEM ANDROID
V operacijskem sistemu Android je za analizo gibanja dostopnih veliko aplikacij, med najboljše pa uvrščamo naslednje.
iCLOO - sports video analysis and editor
Aplikacijo je možno brezplačno namestiti na svojo mobilno napravo. Ta omogoča spremembo hitrosti posnetka. Na posnetek lahko narišemo črte in različne oblike, ki nam pomagajo analizirati vsak gib posebej. Aplikacija nudi tudi merjenje kotov, vendar je za to potrebno doplačilo. Ocenjena je z oceno 4,1/5
Prednosti: prilagodljiva hitrost in povečanje/pomanjšanje posnetka; lahko primerjamo dva posnetka hkrati; orodje za risanje.
Slabosti: merjenje kotov je plačljivo.
VirtualPro
Aplikacija nam omogoča analizo posnetka in nudi pregled dogodkov, ki so na posnetku. Posnetek lahko uvozimo ali pa posnamemo z aplikacijo. Obstaja tudi možnost, da posnetek posvetlimo in kot sliko zajamemo določen del posnetka. Ocenjena je z oceno 4,3/5.
Prednosti: ne potrebujemo internetne povezave; prilagodljiva hitrost posnetka; omogočeno risanje; ni potrebne predhodne registracije.
Slabosti: ni možnosti merjenja kotov.
V operacijskem sistemu Android prav tako najdemo veliko aplikaciji tako za merjenje kotov kot tudi za zajemanje počasnih posnetkov. Spodaj je zbranih nekaj najboljših brezplačnih aplikacij.
Poleg vseh aplikacij, ki omogočajo samo zajem počasnih posnetkov pa v operacijskem sistemu Android prav tako najdemo tudi aplikacije tako za merjenje kotov kot tudi za zajemanje počasnih posnetkov. To nam omogoča celotno analizo v eni sami aplikaciji. V nadaljevanju sta opisani dve brezplačni aplikaciji.
ImageMeter
Aplikacija ImageMeter je namenjena merjenju dolžin, kotov in površin na fotografijah, ki jih lahko iz galerije prenesemo v aplikacijo ali pa fotografiramo z uporabo te aplikacije. Merimo lahko v metričnih in imperialnih enotah. Aplikacija omogoča prostoročno risanje kot tudi risanje elips, črt in vstavljanje besedila. Ocenjena je z oceno 3,5/5.
Prednosti: povečanje/pomanjšanje slike; orodje za risanje; možnost »zaklepanja« kotov.
Slabosti: manj pregledni koti.
Angulus
S to aplikacijo lahko zajamemo video posnetek in nato izberemo dele posnetkov, ki jih shranimo kot slike, na katerih lahko merimo kote. Prav tako aplikacija omogoča fotografiranje ali prenašanje posnetkov in fotografij iz mape na telefonu. Izdelana je bila v sodelovanju s fizioterapevti, da bi nadomestila goniometre in je odlična za merjenje obsege gibov in deformacije hallux valgus. Aplikacija je ocenjena z oceno 4,2/5.
Prednosti: lahko posnamemo video v aplikaciji in iz njega izberemo posamične fotografije (1 fotografija na sekundo); aplikacija izpiše notranji in zunanji kot; povečanje, približanje slike; možnost izbire med risanjem kota s tremi točkami (dva kota) ali štirimi točkami (štirje koti).
Slabosti: poleg kotov ni drugih možnosti risanja.
ZAKLJUČEK
Analiza človeškega gibanja nam omogoča vrednotenje zmožnosti gibalnega sistema oziroma ugotavljanje odstopanj od običajnega vedenja. Tovrstne analize se uporabljajo za spremljanje zdravja in preverjanje učinkovitosti rehabilitacij. V današnjem času so v uporabi številne mobilne aplikacije, ki omogočajo že zelo natančno analizo. Za delo ortotikov in protetikov je takšna analiza ključnega pomena, saj omogoča lažjo obravnavo in posledično tudi uspešnejše delo. Za razliko od opazovanja gibanja s prostim očesom v realnem času, je video posnetek ali fotografija dostopna tudi kasneje, kar pomeni, da lahko obravnavo opravimo večkrat in bolj natančno. Poleg tega lahko tudi spremljamo spremembe skozi čas oziroma opazujemo napredek. V spletnih “trgovinah” je na voljo veliko različnih aplikacij, ki se med seboj razlikujejo. Če izbiramo najboljše med brezplačnimi aplikacijami, sta po našem mnenju za analizo gibanja najbolj uporabni aplikaciji Hudl technique (iOS) in Angulus (Android).
LITERATURA:
1. Lu T, Chang CF (2012). Biomechanics of human movement and its clinical applications. Kaohsiung J Med Sci 28(2): S13-25. doi: 10.1016/j.kjms.2011.08.004
2. Jakovljević M, Hlebš S. (2015). Meritve gibljivosti sklepov, obsegov in dolžin udov. Ljubljana: Zdravstvena fakulteta, 1-2.
3. Sevšek F, Rugelj D (2011). Analiza in interpretacija meritev s pritiskovno ploščo. In: Rugelj D, Sevšek F, eds. Posvetovanje: Aktivno in zdravo staranje, 10. marec 2011, Ljubljana. Zbornik predavanj. Ljubljana: Zdravstvena fakulteta, 2011, 115–25.