top of page

Predstavitev magistrskega študija ortotike in protetike na Univerzi Strathclyde na Škotskem

Avtorja: Jasna Bele in Urban Lipovž


Na kratko o nama


Sva Jasna Bele in Urban Lipovž. Leta 2017 in 2018 sva zaključila študijski program I. stopnje Ortotika in protetika na Zdravstveni fakulteti, Univerze v Ljubljani, kjer sva se kot sošolca tudi spoznala. Letos sva uspešno zaključila magistrski (MSc) študij ortotike in protetike na Univerzi Strathclyde na Škotskem.


Odločitev za študij


Za drugostopenjski študij ortotike in protetike sva se odločila, da bi akademsko nadgradila že pridobljeno znanje, saj imava oba željo delovati v smeri raziskav in razvoja na tem področju. K odločitvi je med drugim pripomoglo dejstvo, da v Sloveniji z doseženo izobrazbo (dodiplomski študij ortotike in protetike) nisva dobila priložnosti za zaposlitev na želenem delovnem mestu. Magistrski študij ortotike in protetike je v svetu na splošno zelo redek, zato sva se po pregledu nekaj univerz odločila za izobraževanje na Univerzi Strathclyde v Glasgowu na Škotskem. Univerzo sva izbrala predvsem zaradi poznanega jezika in splošno priznanega programa na področju ortotike in protetike v Evropi. Leta 2019 je bila Univerza Strathclyde že drugič zaporedo


ma nagrajena za Britansko Univerzo leta po navedbah Times Higher Education Awards, leta 2020 pa za Škotsko Univerzo leta.


Predstavitev fakultete in programa

Magistrski (MSc) študijski program Ortotika in protetika na Univerzi Stathclyde je del fakultete za inženirstvo ter spada pod oddelek za inženirstvo v biomedicini. Program traja eno leto in je sestavljen iz treh semestrov. Prva dva semestra vključujeta osem teoretičnih predmetov, kjer je velik poudarek predvsem na inženirskem znanju (tekočine, elektrika, toga in gibljiva telesa) ter razumevanju biomehanike človeškega gibanja. Program ponuja tudi pestro izbiro bolj specifičnih predmetov iz ortotike in protetike ter drugih zanimivih področij inženirstva v biomedicini (ortotična oskrba diabetičnega stopala, ortotična oskrba spinalnih deformacij, predpis protetičnih komponent, protetika zgornjih udov, pediatrična protetika spodnjih udov, klinične analize hoje, regenerativna medicina in tkivni inženiring, klinična in športna biomehanika, biomateriali in biokompatibilnost, medicinska robotika, hemodinamika za inženirje, ipd.). Tretji semester, ki traja skozi poletje pa je namenjen izključno raziskovanju in pisanju magistrske naloge. Naslova najinih zalučnih del sta bila; Retrospective Analysis of Prosthetic Foot Prescriptions (Retrospektivna analiaza predpisa protetičnih stopal) ter Low-Cost Quantitative Gait Analysis for Prosthetic Users with Transtibial Amputation – A Literature Review (Nizkocenovna kvantitativna analiza hoje za protetične uporabnike s transtibialno amputacijo – pregled literature).


Prijava in štipendija


Pogoji za prijavo na program so obsegali predhodna dodiplomska izobrazba iz smeri ortotike in protetike z minimalno povprečno oceno 7,5 ter dve referenčni pismi. Eden izmed pogojev za prijavo je tudi potrdilo o znanju angleškega jezika (IELTS, PTE). Šolnina programa je v letu 2019 znašala 8100 £. Univerza ponuja veliko možnosti štipendiranja in sofinanciranja študija, vendar sva se sama odločila za prijavo na Štipendijski sklad Republike Slovenije Ad Futura, ki ponuja štipendijo za študij v tujini glede na izpoljnjene razpisane pogoje. Štipendija Ad Futura krije vse stroške šolnine in življenjske stroške. Več o tem si je možno prebrati na njihovi spletni strani. S planiranjem študija sva pričela že v začetku leta, saj je sama prijava na študij in štipendijo vzela veliko časa in organizacije.


Nastanitev, življenje in stroški


Kljub temu, da je prijava na program in štipendijo zajemala veliko organizacije in časa, je bila v primerjavi z iskanjem nastanitve nedvomno lažja. Univerza sicer ponuja možnost bivanja na kampusu, sama pa sva se odločila za privatno nastanitev. Rek o tem, da je v Glasgowu lažje najti zaposlitev kot stanovanje vsekakor drži. Po številnih neuspešnih razgovorih in ogledih za stanovanje sva po mesecu dni (in sedmih različnih Airbnb-jih) končno našla stanovanje v nama ljubem predelu mesta West End. Nepričakovano veliko časa (in živcev) nama je vzelo tudi urejanje birokracije vezane na stanovanje. V izogib vsemu temu priporočava nastanitev na kampusu. Življenjski stroški vključno z najemnino so v povprečju znašali 1000 € mesečno na osebo.


Izkušnja


Življenje in študij v Glasgowu se je izkazalo za izjemno pozitivno izkušnjo, kljub hladnemu in izjemno vetrovnemu vremenu. Mesto je veliko in poleg kulturno-zgodovinskih znamenitosti ponuja pestro nočno življenje s številnimi klubi in pubi, po katrih so Škoti zelo znani. Kar se tiče tamkajšnjih prebivalcev, bi lahko izpostavila predvsem pozitivnost, vljudnost in odprtost ljudi. To je bilo možnost opaziti tudi v odnosih med študenti in profesorji. Všeč nama je bila predvsem dostopnost, hitra odzivnost ter osebni pristop profesorjev. Med samimi predavanji so vedno vzpodbujali kritično mišljenje in odprtost za interpretacije raznih strokovnih problemov. Predmeti so bili zasnovani predvsem za nadaljnje raziskovalno in akademsko delo. Veliko nalog je zajemalo pisanje krajših člankov, ki so temeljili na predhodno opravljenih poskusih.


Razred sva si delila še s štirimi sošolci ortotike in protetike, večji delež študentov s katerimi smo si delili predavanja je prihajal iz oddelka za inženiring v biomedicini. Velika večina nas je prihajala izven Velike Britanije, zato sva na ta način uspela spoznati veliko prijateljev iz različnih držav in kultur. Všeč nama je bilo, da se za to področje zanima tudi veliko zdravnikov in ljudi iz različnih poklicnih ozadij. Temu primerne so bile tudi obravnavane vsebine in težavnost programa, ki jih lahko oceniva kot precej zahtevne. K temu je pripomoglo tudi dejstvo, da je program vključno z magistrsko nalogo bilo potrebno končati v enem letu. Drugo polovico študija nama je seveda omejila situacija v povezavi s COVID-19, zaradi katerega sva študij in pisanje magistrske naloge nadaljevala in zaključila v tamkajšnjem stanovanju. Zadnji teden pa sva izkoristila za popotovanje po izjemno lepi in slikoviti Škotski.


Naučila sva se ogromno, ne samo v smislu študija oziroma stroke, ampak tudi kako se znajti in živeti v okolju, v katerem si popolni tujec. Čeprav je bil študij obsežen in naporen, bi izkušnjo z veseljem še enkrat ponovila in ga priporočava vsem ostalim, ki bi jih tovrstno izobraževanje zanimalo.

Za morebitno dodatne informacije naju lahko kontaktirate na e-mail; bele.jasna@gmail.com ali ulipovz@gmail.com


Comments


bottom of page